Results for ADF XCO - 2019 - 23 Oct 2019

Class Results

Masters 5+

Results

Pos No. Name Team Gender Laps Time
1st 32 Allan Ranford     4 79:19.90
2nd 47 Paul Bansgrove     3 68:32.90

Women Elite

Results

Pos No. Name Team Gender Laps Time
1st 12 Sophia Maling     3 77:19.75
2nd 55 Stacey McKay     3 80:22.25

Masters 1/2

Results

Pos No. Name Team Gender Laps Time
1st 37 Tom Rundle     4 70:37.46
2nd 7 Cameron Schmid     4 70:42.30
3rd 39 Joshua White     4 74:48.71
4th 20 Benjamin Rouwhorst     4 81:36.71
5th 16 Anthony Thatcher     4 82:24.46
6th 74 Matthew Tranter-Edwards     4 86:17.20
7th 13 Matthew Almond     4 87:42.46
8th 28 Adam Terry     4 87:46.05
9th 59 Matthew Cramp     4 90:55.50
10th 67 Daniel Groves     4 96:34.15
11th 49 Gary Kollkowski     4 101:01.30

Masters 3/4

Results

Pos No. Name Team Gender Laps Time
1st 35 Rowan Walker     5 87:25.90
2nd 98 Marc Vroomans     4 74:25.81
3rd 77 Nicholas Jack     4 78:24.86
4th 81 Stefan Shearer     4 79:18.30
5th 73 Tony Wilson     4 98:40.40
6th 72 Stephen Rosewarne     4 110:27.20

Young Guns

Results

Pos No. Name Team Gender Laps Time
1st 88 Thomas Phelan     4 74:10.20
2nd 101 Sam Staska     4 75:12.15
3rd 99 Seth Staska     4 81:10.86
4th 103 Lachlan Arneil     4 87:15.15
5th 78 Oliver Scott-Young     4 94:31.81
6th 60 DAVID TAVERNER     4 108:49.86

E-Bike

Results

Pos No. Name Team Gender Laps Time
1st 22 Shane Groves     5 89:33.86

Elite

Results

Pos No. Name Team Gender Laps Time
1st 2 Michael Olsen     5 87:01.15
2nd 105 Gordon Milne     5 91:22.40
3rd 83 Mark Astley     1 19:18.55
Course Results

XCO 3 laps

Results

Pos No. Name Team Gender Class Laps Time
1st 32 Allan Ranford     Masters 5+ 4 79:19.90
2nd 47 Paul Bansgrove     Masters 5+ 3 68:32.90
3rd 12 Sophia Maling     Women Elite 3 77:19.75
4th 55 Stacey McKay     Women Elite 3 80:22.25

XCO 4 Laps

Results

Pos No. Name Team Gender Class Laps Time
1st 35 Rowan Walker     Masters 3/4 5 87:25.90
2nd 37 Tom Rundle     Masters 1/2 4 70:37.46
3rd 7 Cameron Schmid     Masters 1/2 4 70:42.30
4th 88 Thomas Phelan     Young Guns 4 74:10.20
5th 98 Marc Vroomans     Masters 3/4 4 74:25.81
6th 39 Joshua White     Masters 1/2 4 74:48.71
7th 101 Sam Staska     Young Guns 4 75:12.15
8th 77 Nicholas Jack     Masters 3/4 4 78:24.86
9th 81 Stefan Shearer     Masters 3/4 4 79:18.30
10th 99 Seth Staska     Young Guns 4 81:10.86
11th 20 Benjamin Rouwhorst     Masters 1/2 4 81:36.71
12th 16 Anthony Thatcher     Masters 1/2 4 82:24.46
13th 74 Matthew Tranter-Edwards     Masters 1/2 4 86:17.20
14th 103 Lachlan Arneil     Young Guns 4 87:15.15
15th 13 Matthew Almond     Masters 1/2 4 87:42.46
16th 28 Adam Terry     Masters 1/2 4 87:46.05
17th 59 Matthew Cramp     Masters 1/2 4 90:55.50
18th 78 Oliver Scott-Young     Young Guns 4 94:31.81
19th 67 Daniel Groves     Masters 1/2 4 96:34.15
20th 73 Tony Wilson     Masters 3/4 4 98:40.40
21st 49 Gary Kollkowski     Masters 1/2 4 101:01.30
22nd 60 DAVID TAVERNER     Young Guns 4 108:49.86
23rd 72 Stephen Rosewarne     Masters 3/4 4 110:27.20

XCO 5 Laps

Results

Pos No. Name Team Gender Class Laps Time
1st 2 Michael Olsen     Elite 5 87:01.15
2nd 22 Shane Groves     E-Bike 5 89:33.86
3rd 105 Gordon Milne     Elite 5 91:22.40
4th 83 Mark Astley     Elite 1 19:18.55